Tarpdančių priežiūros atmintinė
Išsivalyti dantis ir pamiršti tarpdančius – tai lyg padaryti pusę darbo. Dantų šepetėliu neprieinami tarpdančiai – puiki terpė užsilikti maisto likučiams, kauptis apnašoms ir bakterijoms, kurios vėliau sukelia ėduonį ir dantenų uždegimus, vedančius į parodontozę ar net dantų netekimą.
Sutikite – tai ne tik skamba nemaloniai, bet ir pareikalauja išties daug gydymo išlaidų. Niekuomet nenuvertinkite prevencijos svarbos – nedidelis, bet ypač reikšmingas taisyklingo dantų ir tarpdančių valymo įprotis gali užtikrinti sveikus ir stiprius dantis net ir senatvėje.
Tad kaip taisyklingai prižiūrėti tarpdančius ir išsirinkti tinkamas priemones?
Valykite tarpdančius net jei jie kraujuoja
Tarpdančiai kraujuoja valant, tuomet kai jie yra nevalomi – štai tokia keista tiesa. Jokiu būdu neišsigąskite kraujavimo – pradėjus reguliariai valyti tarpdančius siūlu ar tarpdančių šepetėliu dantenos pakraujuos, tačiau vos po 2-3 savaičių pastebėsite žymiai sumažėjusį kraujavimą, tvirtesnes dantenas, o jų spalva iš ryškios raudonos pradės keistis į šviesesnę rožinę spalvą.
Tarpdančių siūlas
Visiems puikiai žinoma, ir tikriausiai, dažniausiai naudojama priemonė tarpdančių švarai. Tarpdančių siūlas puikiai išvalo itin siauras vietas, kur liečiasi dantys, o tinkamai naudojant puikiai apgaubia danties šoninį paviršių ir efektyviai išvalo maisto likučius ir apnašas, ypač dantenų vagelėje, kurioje jos kaupiasi gausiausiai.
Visgi tarpdančių siūlas ne visuomet efektyviai išvalo patį tarpdantį, nes yra per plonas, kad jį užpildytų. Dėl šios priežasties ne visi maisto likučiai gali būti veiksmingai pašalinti.
Tarpdančių siūlo taip pat ne visuomet patariama naudoti turint implantų ar tiltų. Siūlo atplaišos gali įstrigti dantenų vagelėje ir pasiekti implantą, kurį supa mažiau audinių nei nuosavą dantį. Šie audiniai yra svarbūs natūraliai kovojant su uždegimu, o kuomet jų mažai – net ir nedidelė dantų siūlo atplaiša gali sukelti rimtą uždegimą ir peri-implantitą.
Kaip taisyklingai naudoti tarpdančių siūlą?
Švelniai įveskite siūlą į tarpdantį apgaubdami danties šoninį paviršių C raidės forma ir braukdami juo, kelkite siūlą aukštyn. Siūlo jokiu būdu neveskite tiesiai į tarpdantinę danteną, nes ją galite traumuoti. Siūlas turi keliauti aukštyn žemyn tik danties paviršiumi. Būtinai išvalykite danties paviršių po dantenos vagele – ten apnašos kaupiasi gausiausiai. Svarbu tokiu būdu išvalyti abu greta esančių dantų paviršius. Išvalę vieną tardantį, nauja dantų siūlo dalimi valykite kitą tarpdantį.
Tarpdančių šepetėlis
Tai viena efektyviausių ir lengviausių naudoti tarpdančių priežiūros priemonių. Šių šepetėlių privalumas – tinkamo dydžio tarpdančių šepetėlis skėčio principu užpildo visą tarpdančio ertmę ir išstumia lauk maisto likučius, apnašas bei sujaukia bakterijų kolonijas. Geriausia dalis? Tarpdančių šepetėlis tai atlieka vos vienu judesiu pirmyn-atgal.
Neretai išsigąstama, kad tarpdančių šepetėlis bus per storas ir sužalos dantenas, tačiau Curasept Proxi tarpdančių šepetėlių vielutė yra itin plona, tad pasirinkus tinkamo dydžio šepetėlius, sužaloti danteną ar pažeisti emalį yra praktiškai neįmanoma. Papildomą saugumą valymosi metu užtikrina Safe Stop apsauginė gumelė tarp kotelio ir šerelių.
Tarpdančių šepetėliai yra tiesiog nepakeičiami nešiojantiems breketus, turintiems implantų ar tiltų.
Tarpdančių šepetėlius rekomenduojama keisti maždaug kas savaitę.
Burnos irigatorius
Pirmiausia, kas gi tas burnos irigatorius? Burnos irigatorius – tai nedidelis, į delną telpantis prietaisas, veikiantis pulsuojančia ar tiesiogine vandens srove. Šia srove efektyviai pašalinami ir išskalaujami maisto likučiai, bakterijos ir apnašos tarpdančiuose, dantenų vagelėje, periodontinėse kišenėse ir kitose sunkiai pasiekiamose vietose, kurių paprastai nepasiekia dantų šepetėlis ar tarpdančių siūlas.
Švarūs tarpdančiai yra kelias į sveikus, ilgai tarnaujančius dantis, todėl šis prietaisas yra tikras pagalbininkas norint švelniai, greitai ir efektyviai išvalyti sunkiai pasiekiamas vietas. Šis prietaisas yra nepakeičiamas ypač tiems, kurie nešioja breketus, turi implantų ar tiltelių.
Kitas burnos irigatoriaus privalumas – švelnus valymas ir dantenas stiprinantis masažavimas, todėl burnos irigatorių yra itin rekomenduojama naudoti turintiems parodontozę ar jautrias dantenas.
Kas veikia efektyviausiai?
Tiesa tokia, kad vienos geriausios priemonėms visiems nėra ir patartina kartu derinti ne vieną, tačiau bent dvi skirtingas priemones. Vienos efektyviausių priemonių yra tarpdančių šepetėliai ir burnos irigatorius. Šias priemonės ypač patartina naudoti kartu nešiojantiems breketus, turintiems dantų implantų ar tiltų. Vien tik irigatoriaus naudojimas taip pat neužtikrins maksimalios švaros – tam patartina pasitelkti ir dantų siūlą. Dantų siūlas puikiai valo dantų paviršių ir vagelę, tačiau yra per plonas išvalyti visą tarpdantį, todėl šiuo atveju išties padeda kartu naudoti ir tarpdančių šepetėlį.
Kaip būtina užtikrinam kokios priemonės tinka būtent jums? Nedvejodami kreipkitės į savo burnos higienistą – jis atsižvelgęs į jūsų individualią situaciją parinks tinkamas priemones būtent jums.
Kada ir kaip dažnai valyti tarpdančius?
Tarpdančius patariama valyti kartą į dieną, geriausia – vakare, kad būtų pašalintos visos po dienos susikaupusios apnašos ir maisto likučiai. Geriausiai tarpdančius valyti prieš valant dantis dantų pasta – taip dantų pastoje esantis dantis stiprinantis fluoras geriau pateks į išvalytus tarpdančius.