5 dažniausi mitai apie burnos higieną

Patarimai
Birželio 24d. 2024
Paskelbė: Dantų Priežiūra
5 dažniausi mitai apie burnos higieną

Burnos higiena yra svarbi profilaktikos prieš dantų, burnos ertmės ligas dalis, tačiau apie ją sklando daugybė klaidingų  mitų. Sužinokite penkis dažniausiai pasitaikančius mitus apie burnos higieną ir kaip iš tikrųjų reikėtų rūpintis savo burnos sveikata.MITAS Nr. 1: Pas burnos higienistą reikia lankytis tik po vizito pas gydytoją odontologą


Tai – netiesa. Burnos higiena yra be galo svarbi, tiek kalbant apie gydymą, tiek apie profilaktiką. Burnos higienistas turi būti pirmas specialistas, kurio kabinete turite apsilankyti prieš visas planines operacijas, odontologines procedūras ir prieš pradedant dantų gydymą – plombuojant, traukiant dantį ar protezuojant. Taip pat prieš periodonto ar net kardiologines operacijas. Klinikoje „Erdenta“ galite rezervuoti vizitą pas puikią burnos higienistę Radvilę Margę.


MITAS Nr. 2: Tarpdančius reikėtų valyti tik su dantų siūlu


Tarpdančių siūlas yra efektyvus norint pašalinti įstrigusius maisto likučius ar išvalyti labai siaurus tarpdančius, į kuriuos netelpa tarpdančių šepetėlis. Tačiau tai nėra vienintelė priemonė, kurią galima naudoti.

Alternatyvios priemonės tarpdančių priežiūrai


  • Tarpdančių šepetėliai: Šie šepetėliai yra įvairių dydžių ir gali būti pritaikyti skirtingo pločio tarpdančiams. Jie yra efektyvesni nei siūlas, ypač plačiuose tarpdančiuose.
  • Irigatoriai: Šie prietaisai naudoja vandens srovę, kad pašalintų maisto likučius  iš tarpdančių.


Tinkamas naudojimas:

Svarbu pasirinkti tinkamą priemonę pagal savo tarpdančių plotį. Netinkamai naudojant dantų siūlą, galima pažeisti dantenas. Tarpdančių valymas yra svarbi kasdienės burnos higienos dalis, tačiau būtina pasirinkti tinkamas priemones ir jas naudoti teisingai.

Mitas Nr. 3: Dantis reikia valyti iškart po valgio

Daugelis žmonių mano, kad dantis reikia valyti iškart po valgio, tačiau tai nėra visiškai teisinga. Valant dantis iškart po valgio, ypač jei valgėte rūgštų maistą, galite pažeisti dantų emalį. Rūgštys, esančios maiste, suminkština emalį, todėl valant dantis iškart po valgio, galite jį pažeisti.
Kada geriausia valyti dantis?

Rekomenduojama palaukti bent 30 minučių po valgio prieš valant dantis. Tai leidžia seilėms neutralizuoti rūgštis ir atstatyti natūralų burnos pH lygį.

Alternatyvūs būdai palaikyti burnos higieną po valgio:

Skalauti burną vandeniu

Naudoti burnos skalavimo skystį

Kramtyti becukrę kramtomą gumą


Norint palaikyti burnos švarą, procedūrą reiktų užbaigti skalavimo skysčiu bei liežuvio valikliu.


Mitas Nr. 4: Problemos su kraujuojančiomis dantenomis yra paveldimos


Paveldimumas gali turėti tam tikrą įtaką dantenų būklei, tačiau tai nėra pagrindinė priežastis. Svarbiausia yra tinkama burnos higiena ir reguliari priežiūra.

Netinkamos burnos higienos pasekmės

Netinkama burnos higiena gali sukelti dantenų uždegimą, kuris pasireiškia kraujavimu. To galima išvengti reguliariai valant dantis ir naudojant tarpdančių siūlą.


Kaip išvengti kraujuojančių dantenų:

  1. Valykite dantis bent du kartus per dieną.
  2. Naudokite tarpdančių siūlą arba tarpdančių šepetėlius.
  3. Reguliariai lankykitės pas burnos higienistą atlikti profesionalią burnos higieną
  4. Venkite rūkymo ir per didelio alkoholio vartojimo.

Tinkama burnos higiena yra raktas į sveikas dantenas ir dantis. Nepamirškite reguliariai lankytis pas specialistus ir rūpintis savo burnos sveikata kasdien.


Mitas Nr. 5: Dantų šepetėlis skirtas tik dantims valyti


Dantų šepetėlis nėra tik dantų valymui. Jis naudojamas visiems dantų paviršiams: lūpiniams paviršiams, esantiems šalia lūpų, žandiniams – esantiems šalia žandų, liežuviniams – esantiems šalia liežuvio, gomuriniams – esantiems šalia gomurio, ir kramtomiesiems paviršiams.


Dantenų masažas

Valantis dantis šepetėliu visada reikia pamasažuoti dantenas tuo pačiu dantų šepetėlio sukimo principu. Taip pat jis gali būti naudojamas ir liežuvio valymui, nes čia taip pat kaupiasi bakterijos, sukeliančios nemalonų burnos kvapą. Nors jam yra sukurti specialūs liežuvio valikliai, tačiau jo neturint galima sėkmingai tai daryti dantų šepetėliu.


Dantų šepetėlio keitimas

Dantų šepetėlį reikėtų pakeisti nepaisant jo naudojimo trukmės, jei persirgote gripu, peršalimu, gerklės ar burnos ertmės infekcijomis.


Papildomos priemonės

Valymas specialiu šepetėliu ir dantų pasta yra būtinas. Tuo tarpu kitos dantų priežiūros priemonės (kramtukai, geliai ir pan.) yra tik papildomos priemonės ir be dantų valymo negali užtikrinti tinkamos burnos higienos.


Išvada


Burnos higiena yra neatsiejama nuo bendros sveikatos ir gerovės. Dažniausiai pasitaikantys mitai apie burnos priežiūrą gali klaidinti ir trukdyti tinkamai rūpintis savo dantimis bei dantenomis. Svarbu žinoti, kad tinkama burnos higiena apima ne tik dantų valymą du kartus per dieną, bet ir tarpdančių valymą, liežuvio valymą bei reguliarius vizitus pas burnos higienistą odontologijos klinikoje. Tik laikantis šių principų galima užtikrinti sveiką ir gražią šypseną. Nepamirškite, kad burnos sveikata tiesiogiai veikia bendrą organizmo būklę, todėl rūpinkitės savo burnos higiena atsakingai.
Dalintis:
Atgal į naujienų sąrašą